ArchitekturaBudownictwo

Antresola – wady i zalety rozwiązania

Antresola to pomieszczenie, które wraca do łask. Kiedyś antresole można było spotkać tylko w starych kamienicach, służyły jako schowki, obecnie coraz częściej pojawiają się w nowo wybudowanych domach i mieszkaniach. Pozwalają wykorzystać wolną przestrzeń oraz tworzą niezwykły efekt wizualny. Mogę pełnić wiele różnorodnych funkcji, dlatego są lubiane przez dzieci i dorosłych.

Antresola – co to jest?

Antresola to dodatkowy poziom w mieszkaniu, rodzaj półpiętra, które w zależności od wielkości i wysokości może pełnić różnorodne funkcje. Antresola nie stanowi osobnej kondygnacji, jest częścią górnej części pomieszczenia. Nie ma wszystkich ścianek bocznych, najczęściej posiada balustrady, które zabezpieczają przed upadkiem z wysokości. Antresola najczęściej występują w salonach i pokojach dziecięcych. Według definicji jest to „górną część kondygnacji lub pomieszczenia znajdującą się nad przedzielającym je stropem pośrednim o powierzchni mniejszej od powierzchni tej kondygnacji, lub pomieszczenia, niezamkniętą przegrodami budowlanymi od strony wnętrza, z którego jest wydzielona”. Warunkiem posiadania antresoli jest odpowiednio wysokie pomieszczenie, które pozwoli na wyodrębnianie antresoli. Aby antresola mogła pełnić funkcje samodzielnego pomieszczanie, wysokość mieszkania powinna wynosić co najmniej 4-4,5 m. Gdy dodatkowy poziom ma służyć jako sypialnia, biblioteczka lub dodatkowy schowek, może być niższa. W takim wypadku wysokość może wynosić ok. 1-1,5 m. Antresola umożliwia wydzielenie przestrzeni, która nie będzie widoczna dla osób znajdujących się w niższej części mieszkania. Pozwala ukryć lekki bałagan, dlatego nie trzeba jej w pośpiechu sprzątać, gdy zjawią się niezapowiedziani goście. Będąc na antresoli, można widzieć co dzieje się na dole. Jest to bardzo wygodne rozwiązanie dla rodziców, którzy pracują na górze, a jednocześnie  mogą obserwować bawiące się na dole dzieci.

Jak można wykorzystać antresolę?

Antresola może być wykorzystana na wiele sposobów, zależnie od potrzeb i upodobań mieszkańców. Jest bardzo lubiana przez dzieci, dlatego z powodzeniem można urządzić w niej pokój lub samą sypialnię malucha. Aby uatrakcyjnić pomieszczenie, można zaprojektować wejście na gore w formie drabinki. Jeżeli  antresola ma być miejscem zabawy dla najmłodszych, można umieścić na niej ścianę wspinaczkową i zjeżdżalnię, która przyśpieszy zjazd na dół. Antresola może być świetnym miejscem do pracy, pozwala odciąć się od pozostałych domownik i spokojnie skupić na wykonywanym zadaniu. Na antresoli można ustawić biurko ze sprzętem komputerowym, dzięki czemu nie będzie zajmować miejsca w salonie czy sypialni. Idealne sprawdzi się w przypadku rodzin wielodzietnych, zapewni potrzebny spokój i odosobnianie. Może również pełnić rolę biblioteczki czy pokoju zabaw. Na antresoli można spędzać czas rodzinnie, warto ustawić na niej regał z planszówkami czy zabawkami. Może być również miejscem do oglądania telewizji, wystarczy ustawić sprzęt audio i wygodne fotele. Jeżeli jest wysoka, może pełnić funkcję siłowni. Wiele osób urządza na antresoli sypialnie. To bardzo wygodne rozwiązanie pomaga zaoszczędzić przestrzeń, a jednocześnie czyni wnętrze bardziej przestronnym, nadaje mu nowoczesny charakter. Antresole świetnie sprawdzają się w domkach letniskowych wynajmowanych przez turystów. Można tam zaprojektować miejsce do spania, a na dole umieścić kuchnię i pokój dzienny. Dzięki temu w domku wygodnie pomieści się cała rodzina.

Jak wykonać antresolę?

Jest wiele sposobów na wykonanie antresoli. Oczywiście najwygodniej jest, gdy jest ona umieszczona w projekcie i zostanie już wykonana w czasie budowy domu, ale można ją również wykonać w późniejszym etapie. Antresola powinna być dopasowana do stylu całego mieszkania, musi tworzyć harmonijną całość. Jeżeli mieszkanie urządzone jest w stylu nowoczesnym, industrialnym lub minimalistycznym idealnie sprawdzi się antresola metalowa. Do wnętrza klasycznego, urządzonego w stylu skandynawskim, ekologicznym najlepiej pasować będzie antresola drewniana. Należy wziąć pod uwagę to, do czego będzie wykorzystywane pomieszczenie i jak będzie obciążone. Najlepiej jeżeli projekt wykona specjalista, który weźmie pod uwagę charakter i nośność ścian, układ instalacji elektrycznej, doradzi rodzaj najlepszego materiału. Do wykończenia można wykorzystać  drewno, szkło, płyty meblowe, MDF, gipsowo-kartonowe. Wybór jest duży, wszystko zależy od inwencji wykonawcy. Wykonanie antresoli nie jest trudne. Wystarczy projekt i minimalne zdolności konstrukcyjne. Jeżeli jednak zadanie wydaje się skomplikowane, można skorzystać z pomocy profesjonalisty. Nie można zapomnieć o wygodnym wejście do dodatkowego pomieszczenia. O ile w przypadku dzieci dobrze sprawdzi się drabinka, to dla dorosłych wygodniejsze będą schody. Mogą być proste lub kręcone, a miejsce pod schodami może służyć za dodatkowy schowek.

Antresola – czy ma jakieś wady?

Antresola to pomieszczenie, które nadają wnętrzu charakteru i oryginalności, ale decydując się na nie, warto pamięć o kilku wadach. Antresola znajduje się wyżej, dlatego jest tam o kilka stopni cieplej niż w pozostałych, dolnych pomieszczeniach. Zimą może się zdarzyć, że antresola będzie wychładzana przez dach. Jeżeli w  pomieszczeniu nie ma okna, należy zadbać o dodatkowa wentylacje. Minusem przebywania na antresoli jest hałas. Pomieszczenie nie jest izolowane drzewami i pełnymi ściankami, dlatego hałasy z dołu będą słyszalne również na antresoli. Może być to kłopotliwe, zawłaszcza, gdy osoba przebywająca w pomieszczeniu uczy się, śpi lub pracuje.

Mimo kilku wad warto zdecydować się na antresolę. Pozwala powiększyć przestrzeń użytkową, wydzielić miejsce do zabawy czy nauki, a także stworzyć nowoczesną, integrującą przestrzeń. Pozwala stworzyć przestrzeń przeznaczoną tylko dla domowników, dół mieszkania może być w takim wypadku bardziej reprezentacyjny i uporządkowany. Nadaje się nie tylko do dużych przestrzeń, sprawdzi się także w niewielkim, ale wysokim mieszkaniu. Wnętrz optycznie się powiększy i stanie się bardziej przestronne.

Podobne artykuły

Jeden komentarz

  1. Kiedyś mieszkałem w kamienicy i wysoki sufit mi przeszkadzał. Szkoda, że nie pomyślałem, aby zrobić tam antresolę i wstawić drugie łóżko… może teraz nie musiałbym zamieniać mieszkania. A było fajnie, takie klimatyczne.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close
Close