Osoba planująca budowę domu, aby być koniec końców zadowolona z efektu oraz poniesionych kosztów, powinna dokładnie rozważyć różne możliwości. Odpowiednie przemyślenie projektu, bycie przygotowanym na formalności i przyszłe obowiązki sprawia, że decyzja ta będzie poniesiona z pełną odpowiedzialnością.
Budowa domu – wybór właściwego projektu
Osoba planująca budowę domu powinna zdecydować ze względu na koszty i swoje własne preferencje, czy woli zdecydować się na wybór zindywidualizowanego projektu lub postawienie na gotowe rozwiązanie. Przyszły właściciel może wybierać spośród szeregu różnych możliwości. Ma on dostęp do m.in. projektów domów energooszczędnych, posiadających niewielką działkę, czy nowoczesnych.
Dom parterowy lub piętrowy – zalety każdego z rozwiązań
Projekty domów parterowych lub piętrowych to podział ze względu na rodzaj kondygnacji. Dom parterowy to rozwiązanie dla osób, które planują budowę domu o niewielkiej powierzchni, ponieważ można zyskać dzięki temu rozwiązaniu więcej przestrzeni. Rozwiązanie to jest idealne dla osób niepełnosprawnych i seniorów cierpiących na problemy z poruszaniem się. W przypadku domu piętrowego można zyskać większy ogródek. Wybierając to rozwiązanie, można liczyć na nieco niższe koszta. Dom piętrowy to również większa prywatność domowników.
Budowa domu – kwestie formalne
Przyszły właściciel nieruchomości musi pamiętać o wypełnieniu i dostarczeniu odpowiednich dokumentów. Zakup działki umożliwia budowę domu, lecz wcześniej należy złożyć wniosek w urzędzie z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego. W sytuacji, w której nie ma takiej możliwości, konieczne będzie dostarczenie dokumentów związanych z ustaleniem warunków zabudowy wraz z pełnomocnictwem. Konieczne będzie również przedstawienie urzędowi projektu dotyczącego zarówno architektury samego budynku, jak i zagospodarowania terenu wokół. Treść dokumentów powinna być zgodna z wytycznymi. Kolejnym krokiem w przypadku dużych budynków mieszalnych będzie uzyskanie pozwolenia na przystąpienie do prac budowlanych. Po rozpoczęciu prac należy prowadzić dziennik budowy. Jest to bardzo ważny dokument, ponieważ umożliwia korzystanie z domu. Właściciel przyszłego ma również obowiązek w ciągu tygodnia od rozpoczęcia budowy zgłosić ten fakt do urzędu. To zakończeniu budowli posiadacz domu musi pamiętać o konieczności opłacenia podatku od nieruchomości.
Jakich napraw i przeglądów musi być świadomy przyszły właściciel domu?
Bycie właścicielem budynku mieszkalnego wiąże się z szeregiem obowiązków. Należy do nich m.in. przeprowadzanie regularnych przeglądów dachu. Ten element nierzadko ulega zniszczeniu. Z tego względu warto być gotowym na jego ewentualną naprawę. Warto również zainwestować w coroczne przeglądy komina oraz jego czyszczenie. Te czynności pozwolą na redukcje ryzyka ewentualnego pożaru. Stała konserwacja i przeglądy w przypadku ogrzewania dotyczy przede wszystkim posiadaczy kotła.
Budowa domu – z jakimi kosztami trzeba się liczyć?
Sumaryczny koszt budowy domu zależą od takich czynników, jak m.in. koszty wykorzystanych materiałów, formy projektu, a także ceny działki, która zależy zarówno od powierzchni, jak i dogodności lokalizacji. Budując większy dom, należy liczyć się z łącznym kosztorysem w wysokości kilkudziesięciu tysięcy. Aby móc sobie pozwolić na taki wydatek można prowadzić działalność gospodarczą z wykorzystaniem usług z500.pl.
Budowa domu – PODSUMOWANIE
Decyzja o budowie domu wymaga odpowiedniego przemyślenia i szczegółowej wiedzy. Artykuł ten udowodnił, że jest szereg szczegółów, na które należy zwrócić uwagę przed przystąpieniem do działania.