Meble

Jak wybrać komodę do salonu?

Komoda to jeden z najbardziej uniwersalnych mebli do przechowywania. W każdym pomieszczeniu pełni jednocześnie rolę praktyczną i dekoracyjną. W jej wnętrzu można bowiem w estetyczny sposób przechowywać różne przedmioty, zaś na jej blacie eksponować dodatki, które nadają aranżacji charakter. Nic więc dziwnego w tym, że komoda to idealny mebel zarówno do sypialni, jak i do salonu. Jaki model wybrać?

Rozmiar komody

O ile komody do sypialni wybieramy przede wszystkim pod kątem pojemności mebla i dostępnego miejsca podłogowego, tak w przypadku modeli do pokoju dziennego dużą uwagę musimy skupić również na proporcjach. Komoda w sypialni to najczęściej wyposażenie z wieloma szufladami na bieliznę, ale niekiedy również z szafkami, w których można wygodnie przechowywać także inne elementy garderoby, jak spodnie czy koszulki. W salonie komoda mieści z reguły:

  • dokumenty,
  • pamiątki rodzinne oraz pamiątki z wyjazdów,
  • tekstylia typu obrusy, bieżniki, zasłony.

Niezależnie od swojej zawartości, komody do salonu pełnią jednak istotną rolę ozdobną w aranżacji tego wnętrza, dlatego muszą zachowywać jego proporcje. Jeśli mamy do czynienia z małym pokojem dziennym, możemy zdecydować się na wąską komodę o szerokości 90 lub 120 cm. Natomiast w przestronnym wnętrzu zdecydowanie korzystniej będzie prezentowała się komoda o szerokości nawet do 200 cm.

Struktura komody

Komoda może być podzielona na szuflady lub zamykane szafki. Nierzadko zbudowana jest też z połączenia tych elementów. Wybór odpowiedniej struktury mebla uzależniony jest od jej przeznaczenia. Jeśli chcemy przechowywać w komodzie drobne przedmioty, zdecydowanie lepiej sprawdzi się model z szufladami, które pozwalają posegregować wszystkie „przydasie” i mieć do nich wygodny dostęp. Jeżeli jednak w komodzie mają znajdować się poskładane dokumenty czy tekstylia, dobrym wyborem powinien okazać się model z szafkami rozdzielonymi  wewnętrznymi półkami. Przy wyborze komody do salonu warto zwrócić uwagę również na takie elementy jak:

  • nóżki – te wysokie ułatwiają utrzymanie czystości pod meblem i nadają mu lekkość,
  • uchwyty – ukryte, frezowane nadają bryle mebla nowoczesny design, a te klasyczne zdobią fronty,
  • przeszklenia, frezowania – pełnią rolę ozdobną.

w sypialni

Styl komody

Ostatnia, choć nie mniej ważna kwestia to styl mebla, który należy dobrać do stylu aranżacyjnego salonu. Dzisiaj najpopularniejsze są:

  • komody w stylu loftowym/industrialnym – z charakterystycznymi czarnymi wstawkami, wybarwione na kolor naturalnego drewna, osadzone na stalowych profilach w ciemnym kolorze,
  • komody w stylu skandynawskim  – proste, minimalistyczne, bazujące na takich barwach jak odcienie drewna, bieli, szarości, rzadziej czerni,
  • komody w stylu klasycznym – z litego drewna, masywne, z frezowanymi frontami,
  • komody w stylu glamour – na wysokich nóżkach, ozdobne, często w kolorze białym, ze zdobionymi uchwytami,
  • komody w stylu nowoczesnym – wykończone na wysoki połysk, o prostej bryle, często z przeszkleniami, w różnych kolorach do wyboru.

Komoda jako jeden z najważniejszych mebli w salonie musi pasować do charakteru wnętrza, dlatego warto dobrać ją do stylu pozostałych elementów wyposażenia.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Close
Close
Close