Dom

Jak powinien wyglądać projekt domu jednorodzinnego?

Nie da się wybudować domu bez projektu. Jego wykonaniem musi się zająć osoba posiadająca stosowne uprawnienia, bo tylko wtedy inwestor otrzyma pozwolenie na budowę. Co taki projekt powinien zawierać?

Projekt architektoniczno-budowlany

W projekcie domu jednorodzinnego musi się znaleźć dokładny opis techniczny budynku, czyli między innymi warunki lokalizacji, powierzchnia, rozwiązania konstrukcyjne, rodzaj wykończenia, głębokość posadowienia domu, osie budynku. Do opisu dołączane są rzuty wszystkich kondygnacji, z dokładnym rozmieszczeniem nie tylko pomieszczeń, ale i kominów, okien i drzwi, instalacji sanitarnych. Projekt powinien też pokazywać wszystkie elewacje domu, rzuty dachu oraz przekroje. Do nowoczesnych projektów, dostępnych na przykład na projektyzwizja.pl, dołączane są także wizualizacje przyszłego domu – można dzięki temu lepiej sobie wyobrazić wygląd budynku oraz przykładową aranżację wnętrza.

Ważne informacje techniczne

Niezbędną częścią projektu domu jest opis technologii, w jakiej powinien być on wybudowany, do tego jeszcze dochodzą rozwiązania techniczne dotyczące ogrzewania budynku oraz wody użytkowej, instalacji elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej, gazowej, wentylacyjnej. Projekt domu pokazuje też zagospodarowanie działki budowlanej, umieszczenie garażu oraz drogi dojazdowej. I co ważne, cały projekt musi uwzględniać warunki miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego.

Czy gotowy plan można zmienić?

Inwestorzy bardzo często decydują się na zakup gotowego projektu domu jednorodzinnego, co skraca czas inwestycji, bo po zaledwie kilku dniach od złożenia zamówienia pełna dokumentacja jest już dostarczona do klienta. Wybór gotowych projektów jest ogromny, więc raczej nie ma się co obawiać, że w sąsiedztwie ktoś mieć będzie dokładnie taki sam dom. W gotowym projekcie znajduje się kosztorys, który określa w dużym przybliżeniu koszt postawienia domu oraz jego wykończenie. Często jest też opcja zamówienia projektu w wersji lustrzanej.

Co jeśli gotowy projekt nie do końca odzwierciedla oczekiwania inwestora? Z poważną ingerencją w konstrukcję budynku może być problem, jednak niewielkie zmiany są jak najbardziej wykonalne, choć oczywiście musi się tym zająć uprawniony architekt.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Close
Close
Close