Aerator jest to specjalne urządzenie służące do napowietrzania trawnika, czyli aeracji. Aerator zbudowany jest z kolców lub rurek. W zależności od modelu mogą być one dłuższe, lub krótsze. Przebijają one wierzchnia warstwę gruntu, podnosząc ja lekko do góry. W tym czasie gleba jest napowietrzana, trawa staje się odporniejsza na dreptanie, a po zabiegu rośnie gęściej i równiej.
Proces aeracji ma kilka celów. Po pierwsze ma na celu rozbić stwardniałą i wysuszoną warstwę gleby, umożliwiając przy tym wprowadzenie powietrza. W skutek aeracji gleba staje się lżejsza i ułatwia rozwój roślin, szczególnie traw o rozbudowanym systemie korzeniowym. Po drugie rozluźnienia podłoże, umożliwia usunięcie chwastów oraz niszczy ich świeże siewki. Po trzecie proces aeracji, służy także przyspieszeniu regeneracji gleby po zimie, okresie deszczy lub suszy.
Pory aeracji gleb
Aeracji można dokonać w każdym czasie. Zaleca się, aby wykonywać ją wiosną w okresie od marca do maja, kiedy gleba jest jeszcze wilgotna. Należy jednak uważać, żeby nie była zbyt mokra, ponieważ może powodować powstawanie zlepiających się brył ziemi. Wiosenna aeracja ma na celu spulchnienie ziemi i ułatwienie rozwoju wiązkowego systemu korzeniowego traw.
Latem aeracja służy zwiększeniu dostępności wody dla korzeni roślin oraz niszczeniu wyrastających chwastów.
Jesienią aerację przeprowadza się od września do listopada. Celem jesiennej aeracji jest przygotowanie podłoża na kolejny sezon wegetatywny.
Aeracja trawnika
Aerację trawnika wykonuje się po uprzednim nawodnieniu i skoszeniu trawy. Za pomocą aeratora przebija się trawnik i wierci delikatne otwory. Gęstość otworów jest uzależniona od rodzaju podłoża oraz oczekiwanego efektu. Na lekkich glebach wykonuje się około 120 otworów na metr kwadratowy, na glebach cięższych i zbitych wykonuje się ich około 200 na metr kwadratowy.
Rodzaje aeracji
Płytka aeracja – przebicie ziemi dokonuje się tylko na kilka centymetrów (2-5 cm). Służy napowietrzaniu trawników ozdobnych, przekłucie gruntu rozpulchnia glebę umożliwiając tym lepsze wchłanianie wody i jej transport do systemu korzeniowego. Zabieg ten można wykonywać latem, gdy zauważymy, że nasz trawnik traci kolor i przysycha. Zaleca się jednak, aby zabiegu nie prowadzić w czasie upalnych i gorących dni, ponieważ efekt może się okazać przeciwny.
Głęboka aeracja – przebicia ziemi dokonuje się na kilka a nawet kilkanaście centymetrów (8-15 cm). Stosuje się ją dla gleb piaszczystych, jak i ciężkich. Trawnik uprzednio powinno się skosić, a glebę nawodnić. Aeracja w tym przypadku służy rozluźnieniu gleby z początkowym efektem przerzedzenia trawnika.
Rodzaje aeratorów
Ręczne – są dobrym rozwiązaniem dla małych powierzchni aeracji. Na dużych obszarach stają się bardzo męczące i czasochłonne, jednak są świetnym narzędziem, które można wykorzystać w trudno dostępnych miejscach, np tuż przy budynku gdzie ciężko dotrzeć za pomocą urządzeń.
Elektryczne – są ciche, dość tanie oraz bardzo sprawne. Dobrze radzą sobie na dużych przestrzeniach. Pewnym ograniczeniem w tym przypadku jest jednak przewód elektryczny.
Spalinowe – są bardzo dobre do aeracji dużych powierzchni, gdyż nie ograniczają się długością kabla. Są jednak głośniejsze niż elektryczne i nieco droższe.