Urządzając wnętrze prawdopodobnie każdy z nas myśli o tym, jak połączyć w nim atrakcyjność z funkcjonalnością. Początkowo wybieramy najważniejsze wyposażenie, meble i niezbędne akcesoria. Później nasza uwaga skupia się na dekorowaniu. Nadawanie odpowiedniego charakteru pomieszczeniu to w głównej mierze dobór dodatków, które pomogą nam osiągnąć zadowalający efekt.
Sztukateria – krótki rys historyczny
Wśród wielu rodzajów dodatków dekoracyjnych jednym z najważniejszych jest sztukateria. Była ona znana i chętnie wykorzystywana już w starożytności, choć moment jej największej popularności przypada na czasy renesansu i baroku. Elementy wystroju były wówczas bardzo ozdobne, misternie wykonane i najczęściej malowane na złoty kolor.
Popularnym motywem umieszczanym na ścianach i sufitach była gipsowa figurka uskrzydlonego aniołka (tzw. putto). Wielki rozkwit sztuki sztukateryjnej przypada na XVIII wiek, w którym królował styl klasycystyczny. Powstawały wówczas przepiękne zdobienia zewnętrzne i wewnętrzne do pałaców i kamienic bogatych mieszczan.
Czym jest i gdzie możemy ją zastosować?
Sztukaterię tworzy zestaw różnorodnych ozdobnych elementów montowanych na ścianach i sufitach. Dzięki nim możemy „rzeźbić” te powierzchnie, nadając im niepowtarzalny charakter. Doskonale wyposażone sklepy takie jak Tapety-Sklep.com pomogą nam zrealizować nasze aranżacyjne plany.
Bez względu na to, w jakim stylu chcemy urządzić nasz dom, wśród szerokiego wyboru sztukateryjnych ozdób na pewno znajdziemy coś dla siebie. Sztukateria dobrze sprawdza się w pomieszczeniach urządzonych w stylu glamour, art déco, modern classic, vintage, a nawet w stylu minimalistycznym.
Można ją swobodnie stosować zarówno w domach o dużych powierzchniach, apartamentach, kamienicach z wysokimi sufitami, jak i mieszkaniach w blokach – o ile nie przesadzimy z liczbą ozdobnych elementów.
Sztukateria (https://www.tapety-sklep.com/pl/c/Sztukateria/2681) to elementy wykonane z gipsu (coraz rzadziej, najczęściej na specjalne zamówienie), styropianu, polistyrenu lub poliuretanu. Są to m.in. listwy ścienne, pilastry, gzymsy, kolumny czy rozety.
Pamiętajmy, że decydując się na sztukaterię, należy dokładnie rozważyć, czy nie wprowadzi ona chaosu do obecnego wystroju wnętrza i nie wywoła efektu przytłoczenia z powodu nadmiaru ozdób.
Doskonałą zaletą elementów sztukateryjnych jest ich szybki montaż i demontaż, a także łatwość w utrzymaniu czystości i odporność na wilgoć. Dzięki tym atutom możemy w szybkim tempie dokonać zmian we wnętrzach i tworzyć całkiem nowe aranżacje.
Jak podkreślić elewację domu?
Pomoże nam w tym sztukateria zewnętrzna. Najczęściej wykonana jest z poliuretanu o wysokiej gęstości lub jakościowego styropianu, odpowiednio zabezpieczonego. Pięknie prezentują się np. odpowiednio wyeksponowane otwory okienne i drzwi. By osiągnąć taki efekt, użyjmy listew i gzymsów elewacyjnych.
Jeżeli chcemy wyeksponować lub zabezpieczyć narożniki budynku, pomogą nam w tym bonie elewacyjne. Podkreślą i podniosą walory estetyczne naszego domu. Dzięki wykorzystaniu sztukaterii zewnętrznej pozornie zwyczajnie budynki zyskują niepowtarzalny charakter.