Budowa domu to zawsze spore wyzwanie. Pamiętajmy o tym, że dobrze zaizolowany dom wpływa na ekologiczność i energooszczędność. Rosnąca świadomość odbiorców i regulacje prawne sprawiły, że mamy do czynienia z koniecznością ograniczenia zapotrzebowania na energię. Niezawodne w tym wypadku są materiały izolacyjne, które są na szeroką skalę wykorzystywane w budownictwie. Jakich materiałów warto użyć? O czym musimy pamiętać? Jakie rozwiązanie spełni nasze oczekiwania?
Popularne materiały izolacyjne
Sklep z materiałami izolacyjnymi do budowy domu https://izosystems.pl oferuje szerokie rozwiązania, które dobierzemy do danego obiektu i swoich potrzeb. Najpopularniejszymi materiałami termoizolacyjnymi są z pewnością:
- Pianka poliuretanowa
- Wełna mineralna
- Styropian
Są one stosowane w budynkach nie tylko w roli termoizolatora, lecz także jako izolacja akustyczna. Ważnym parametrem jest współczynnik przewodzenia ciepła. Im mniejsza wartość współczynnika, tym lepszy poziom izolacyjności cieplnej materiału. W efekcie możemy cieszyć się większą energooszczędnością budynku.
Pianka poliuretanowa
Solidne materiały izolacyjne do budowy domu występują w różnych wersjach. Pierwsza propozycja to pianka poliuretanowa. Obecnie stosuje się dwa rodzaje pianek – PUR i PIR. Materiał odznacza się możliwością zastosowania go w formie twardej płyty lub jako materiału natryskiwanego na izolowaną powierzchnię. Na rynku termoizolacyjnych materiałów budowlanych, to drugie rozwiązanie cieszy się coraz większą popularnością.
Wełna mineralna
Warto zauważyć, że wełna mineralna ma szerokie zastosowanie. Zapewnia izolację akustyczną, ocieplenie obiektu i paroprzepuszczalność. Faktem jest, że materiał obejmuje dwa produkty o podobnych parametrach – wełnę skalną i szklaną. Ta pierwsza jest wytwarzana z piasku kwarcowego lub szkła z recyklingu. Ta druga z kolei powstaje z bazaltu. Jeśli chodzi o współczynnik przewodzenia ciała dla wyrobów z mineralnej wełny, parametr waha się w przedziale od 0,031 do 0,045 W/mK. Możemy liczyć na wysoką wytrzymałość i trwałość materiału. Pewnym minusem jest to, że wełna mineralna wchłania wodę. W celu zniwelowania nasiąkliwości, stosuje się specjalny olej mineralny. Prawidłowe wykonanie termoizolacji wymaga doświadczenia i precyzji.
Styropian
Styropian to polistyren ekspandowany, który jest tworzony poprzez spienianie. Zapewnia współczynnik przewodzenia ciepła od 0,030 do 0,045 W/mK. Aktualnie na rynku znajdziemy trzy rodzaj styropianu. Podstawowy izolator podłóg to EPS 100. Do ocieplenia elewacji metodą BSO stosujemy EPS 70 lub 80. Ostatnia opcja to EPS 50, wykorzystywany w ocieplaniu ścian warstwowych. Materiał izolacyjny tego typu odznacza się małą nasiąkliwością. Może być stosowane wszędzie tam, gdzie dane miejsce jest narażone na kontakt z wodą. Poza tradycyjnym styropianem, dostępny jest też styropian ekstrudowany. Jest on bardziej twardy i mniej nasiąkliwy. Minusem może być to, że styropian nie jest odporny na działanie czynników chemicznych.
Dobranie idealnego materiału jest zależne od naszych oczekiwań. Warto skorzystać z pomocy fachowca podczas doboru.