BudownictwoDom

Od czego rozpocząć remont mieszkania?

Przy remoncie mieszkania wszystko należy dokładnie zaplanować, aby po drodze nie pominąć żadnego ważnego szczegółu. Ważny jest przede wszystkim start prac, chociaż cały proces powinien być starannie przemyślany, aby potem niczego nie trzeba było poprawiać. Na samym początku należy się zastanowić, czy remont domownicy chcą przeprowadzić samodzielnie, czy może chcą wynająć do takich prac fachowców. Na rynku jest wielu fachowców, którzy znajdują zatrudnienie w ekipach remontowych i z pewnością pomogą skutecznie przeprowadzić taki proceder, zarówno jeśli chodzi o mniejsze remonty, jak i prace generalne.

Drugim etapem jest sporządzenie kosztorysu, a więc wstępne wyliczenie wszystkich wydatków, związanych m.in. z zakupem materiałów budowlanych, narzędzi, sprzętu, wynajmem ekipy remontowej, itd. W tym przypadku należy mieć na uwadze to, że wstępne wyliczenia z pewnością ulegną zmianie i na 99% z biegiem czasu wzrosną. Zawsze przytrafi się coś nieoczekiwanego, czego wcześniej się nie planowało.

Zgromadzenie odpowiedniej sumy pieniędzy

Przed przystąpieniem do remontu należy zgromadzić na własnym koncie odpowiednią sumę pieniędzy, aby po kilku dniach lub tygodniach ciężkiej pracy nie okazało się, iż pieniędzy nie starczy na wykończenie. Takie sytuacje są niedopuszczalne, warto zabezpieczyć się na każdą ewentualność, remont nie może stanąć w miejscu, ponieważ można wtedy stracić na jakiś czas dach nad głową, a koszt całego przedsięwzięcia jeszcze bardziej wzrośnie.

W niektórych przypadkach konieczne będzie wzięcie kredytu na remont, gdyż nie każdy dysponuje odpowiednią sumą oszczędności. Nie warto jednak zaciągać sporych kredytów, ponieważ później można mieć spore problemy z ich spłatą. Lepiej podejść do sprawy ekonomicznie.

Ustalenie porządku prac remontowych

Kolejnym krokiem, na jaki warto się zdecydować jest ustalenie porządku prac remontowych. Na początku powinno się wykonać najcięższe prace, a więc:

  • wyburzenie ścian,
  • wymiana okien oraz kaloryferów,
  • przygotowanie ścian do malowania.

Jeśli już się to uczyni można pomyśleć o nieco łatwiejszych czynności, które nie wymagają aż tak dużych pokładów energii. Mowa m.in. o wypełnianiu wszelkich ubytków, zrywaniu starej farby, wymianie instalacji elektrycznej, czy też wyrównaniu ścian oraz podłóg. Wiadomo, że podczas tego typu prac należy wykazać się precyzją oraz profesjonalizmem, więc jeśli domownik nigdy wcześniej nie miał styczności z remontowaniem mieszkania, powinien zastanowić się, czy nie warto skorzystać z pomocy doświadczonych fachowców.

Po zakończeniu wyżej wspomnianych czynności należy zająć się podłogą, a więc jej wymianą lub też cyklinowaniem. Na zakończenie pomieszczenia można pomalować lub wytapetować. Jak widać wyraźnie nie jest to zbyt skomplikowane, wystarczy wykazać się odrobiną kreatywności i stworzyć sobie gotowy plan działania. Dzięki temu podczas przeprowadzania prac remontowych domownicy nie będą niczym zaskoczeni i ukończą wszystkie prace zgodnie z wyznaczonym terminem. Efekt z pewnością będzie zachwycający.

Podobne artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź również

Close
Close
Close