Budownictwo

Okna trzyszybowe – dlaczego warto w nie zainwestować?

Tworzenie swojego wymarzonego domu to proces, w którym należy patrzeć perspektywicznie na kwestie, które w przyszłości mogą zaowocować zaoszczędzeniem energii i pieniędzy. Elementy, które podczas budowy domu mogą okazywać się relatywnie droższe, po pewnym czasie mogą zwrócić się i to z nawiązką. Jednym z takich właśnie elementów są okna trzyszybowe. Na czym polega ich fenomen i dlaczego warto w nie zainwestować?

Okna trzyszybowe – nowy trend w budownictwie

Okna trzyszybowe są swego rodzaju nowością. Pomimo, iż są obecnie dość rzadko spotykane, to powoli ich popularność rośnie wraz ze świadomością ekonomiczną i energetyczną społeczeństwa. Okna te składają się z trzech tafli szyb, które oddzielone są od siebie za pomocą specjalnych ramek w idealnych odległościach. Rami mają na celu zabezpieczenie środkowej szyby przed jej przesuwaniem się. Pomiędzy szybami umieszcza się najczęściej gaz, który zachowuje dobre właściwości termiczne np. argon. I tutaj właśnie wyłania się pierwsza zaleta okien trzyszybowych – właściwości cieplne. Przenikalność, czyli skłonność do strat ciepła w oknach trzyszybowych wynosi 0,5 Ug (tzw. współczynnik U). Dla porównania, okna dwuszybowe mają ten współczynnik na poziomie 1,1 Ug. To oznacza prawie dwukrotną oszczędność energii cieplnej, która jest odczuwalna zwłaszcza w okresie zimowym.

Dom energooszczędny – wymagania

Budowa domu, który ma być energooszczędny ma dużo bardziej wysublimowane wymagania jeżeli chodzi o aspekty takie jak energooszczędność, właściwości akustyczne i izolacyjne. Producenci okien trzyszybowych, którzy aspirują do miana liczących się na tym wymagającym rynku stosują w swoich produktach niskoemisyjne powłoki termoochronne. Zarówno ramy zewnętrzne, jak również wewnętrzne ramki są tworzone z wykorzystaniem najnowszych technologii, tak aby spasowanie i parametry energetyczne, izolacyjne i akustyczne było o jak najlepszej wartości. Niewątpliwą zaletą okien trzyszybowych jest również zmniejszone parowanie szyb. Kłamstwem byłoby stwierdzenie, że ono wcale nie występuje, jednak występuje dużo rzadziej niż w oknach dwuszybowych. Jeżeli chodzi o materiały to takie okna najczęściej wykonuje się z PCV, drewna lub aluminium. Pierwsza opcja jest najtańsza. Standardowe pojedyncze okno trzyszybowe kosztuje około 1000 zł, natomiast dwuszybowe ok 800 zł.

Czy są jakieś wady?

Każdy rodzaj produktu może mieć jakieś wady, chociaż w przypadku takich okien jest to wyłącznie kwestia interpretacji. Okna z trzema szybami przepuszczają około 10% mniej światła. Dla jednych może być to wada, dla innych zaś zaleta. Okna tworzone w takiej technologii są droższe od tych tradycyjnych. Jednak jednorazowy wydatek po jakimś czasie zostanie zrekompensowany w postaci zmniejszonej utraty energii i ciepła. Jest to więc swego rodzaju inwestycja. Niektórzy producenci stosują pomiędzy szybami ramki dystansowe z tworzywa sztucznego zamiast aluminium. Ma to na celu  jeszcze większe ograniczenie strat ciepła.

Okna w trzema szybami dopiero wkraczają w rynek budowniczy. Jednak moda na ekologiczne domy sprawia, że stają się one coraz bardziej popularne. Bez wątpienia jest to inwestycja w osobisty komfort, zarówno pod kątem ekonomicznym, jak również mieszkalnym.

Podobne artykuły

Jeden komentarz

  1. Jeszcze 10-15 lat temu standardem były okna dwuszybowe, teraz w nowym budownictwie najczęściej już spotykam trzyszybowe, które są znacznie lepsze.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Close
Close