Czysta i zadbana elewacja to wizytówka domu, jednak odpowiednio wykonana powłoka malarska zapewnia także jej ochronę. Malowanie elewacji nie jest skomplikowanym procesem, ale nie można zapominać o czynnościach przygotowawczych. Co jest niezbędne przed rozpoczęciem nakładania farby? Jak przygotować materiały i narzędzia do malowania elewacji? Sprawdź!
Farba do elewacji – jak wybrać?
Zanim zabierzesz się za malowanie elewacji, potrzebujesz odpowiednich produktów. Wobec farb do elewacji stawia się zupełnie inne wymagania niż wobec farb wewnętrznych, dlatego konieczny jest zakup specjalnego preparatu. Wybór w tym zakresie jest szeroki. Trzeba jednak pamiętać, że farba do elewacji domu musi być dopasowana do zastosowanego na niej rodzaju tynku. W zależności od podłoża można stosować na:
- tynk mineralny, cementowy, beton lub cegłę – farbę silikatową, silikatowo-silikonową, silikonową, akrylową, wapienną lub cementową;
- tynk akrylowy – farbę akrylową lub silikonową;
- tynk silikatowy – farbę silikatową lub silikatowo-silikonową;
- tynk silikonowy – farbę silikonową.
Warto zwracać również uwagę na właściwości farby do elewacji zewnętrznej. Musi być przede wszystkim odporna na działanie promieniowania UV, wody, wysokich i niskich temperatur. Istotna jest również odporność na korozję biologiczną (rozwój pleśni, grzybów itp.). W niektórych przypadkach bardzo korzystne może być zastosowanie farby elastomerowej takiej jak LOKRYL-PLUS – jest to produkt, który znakomicie wypełnia rysy i pęknięcia.
Malowanie elewacji domu – czego potrzebujesz?
Przed przystąpieniem do prac należy też zadbać o niezbędne narzędzia. Malowanie elewacji można przeprowadzać na kilka sposobów. Najwydajniejsza jest metoda natryskowa, jednak wymaga ona zastosowania specjalistycznego sprzętu i pewnej wprawy. Ponadto nie każda farba do malowania elewacji budynku nadaje się do malowania natryskowego. Wówczas niezbędne jest też zastosowanie rusztowania lub podnośnika koszowego, które umożliwią dotarcie do wyższych partii fasady.
Skuteczne i wygodne jest również malowanie wałkiem na wysięgniku teleskopowym. W przypadku domów parterowych często można w ten sposób obejść się bez rusztowania czy nawet drabiny. Malarze-amatorzy najczęściej wybierają właśnie tę metodę.
Ponadto warto pamiętać o przygotowaniu odzieży ochronnej oraz folii i taśmy malarskiej, które pomogą zabezpieczyć drzwi i okna oraz elementy małej architektury czy rośliny znajdujące się w pobliżu budynku.
Malowanie elewacji zewnętrznej – jak przygotować powierzchnię?
Przed przystąpieniem do nakładania farby na elewację należy ją odpowiednio przygotować. Konieczna jest ocena stanu starej powłoki. Jeśli farba się łuszczy, należy ja usunąć. Konieczne jest również umycie elewacji – najszybsza i najskuteczniejsza jest myjka ciśnieniowa. Jeśli znajdują się na niej pleśnie lub grzyby, konieczne będzie zastosowanie odpowiednich środków biobójczych, a dopiero następnie umycie fasady czystą wodą. Ewentualne rysy należy uzupełnić – pomoże w tym specjalna farba lub (w przypadku głębokich pęknięć) masa szpachlowa. Naprawiane fragmenty ścian należy też odpowiednio zagruntować – zapewni to optymalną przyczepność i trwałość farby do elewacji.