Zawodowcy w kuchni nie godzą się na żadne kompromisy, więc można zainspirować się ich wyborami. Jeśli chodzi o narzędzia, z których korzystają na co dzień, tj. garnki czy patelnie muszą być one najwyższej jakości. Priorytetem jest szybkie i równomierne nagrzewanie powierzchni nieprzywierającej, a także wygoda manewrowania, na którą wpływa waga patelni i kształt rączki. Chcesz gotować jak profesjonalista? Zobacz, jaka patelnia Ci to umożliwi!
Wygoda to podstawa – łatwość manewrowania jedną ręką
Solidna patelnia kojarzy nam się ze sporą wagą, jednak w profesjonalnej kuchni nie zawsze jest to równoznaczne. Masa nie przekłada się na solidność, a jedynie utrudnia podnoszenie jedną ręką i obracanie nad ogniem. Tam, gdzie liczy się szybkość i precyzja, warto wybrać lżejszy model np. aluminiowy, dbając jednak o to, aby miał on wewnątrz powłokę anti-stick. Taka nieprzywierająca powierzchnia to najlepsze zabezpieczenie przed przypalaniem i przywieraniem, a więc też łatwiejsze późniejsze czyszczenie.
Odpowiednia powłoka chroni patelnię przed przegrzewaniem, a zarazem sprawia, że ma ona dłuższą żywotność i służy Ci w kuchni niezawodnie przez lata. W gastronomii takie patelnie zużywają się znacznie szybciej ze względu na to, że ciągle są w użyciu. W warunkach domowych nie dochodzi do mikropęknięć (wyjątkiem jest zła pielęgnacja np. mycie teflonu drucianą szczotką).
A może patelnia całostalowa? Wybierz model bez powłoki
Podczas gdy patelnie z nieprzywierającymi powłokami i patelnie teflonowe są wykorzystywane do szybkiego podgrzewania, podsmażania, do długiego trzymania nad ogniem lepiej sprawdzają się wersje bez powłok.
Tzw. patelnie całostalowe to dobry wybór gdy gotujesz dużo, długo i często. Są takie dania, które wymagają dłuższego podgrzewania. Albo diety, w których większość potraw i ich poszczególnych składników wymaga smażenia czy duszenia. Popularne dania chińskiego przyrządzane w wokach czy inne jednogarnkowe, wymagają głębszych naczyń, które równomiernie się nagrzewają i trzymają wysokie temperatury.
Średnica, kształt i głębokość patelni
Tutaj warto wspomnieć o innych ważnych dla prywatnych użytkowników parametrach, a mianowicie kształcie, średnicy i głębokości patelni. Na pewno jedna uniwersalna patelnia w domu, gdzie mieszka rodzina z dziećmi to za mało. Musisz przewidzieć też większą patelnię na dania z sosami oraz mniejszą, przydającą się do przyrządzania tylko pojedynczych składników dań – karmelizowania cebuli, duszenia marchewki czy podgrzewania sosu.
Co do kształtu, zdecydowanie najpopularniejsze są patelnie okrągłe, i z takich też korzystają szefowie kuchni. Jednak niektóre dania, jak np. steki łatwiej rozmieścić na patelni kwadratowej. Zazwyczaj taką formę przybierają patelnie grillowe, które służą do obróbki termicznej mięs, ryb, warzyw bez użycia tłuszczu. Ich zaletą jest wygoda przechowywania w szafce.