Nieustanny rozwój technologiczny sprawia, że ludzkie życie staje się coraz bardziej wygodne, a rzeczy które do tej pory miały jedną podstawową funkcję i w pełni spełniały wymogi swoich użytkowników, obecnie odchodzą do lamusa, ponieważ klienci nie chcą już kupować zwykłego przedmiotu, domagają się dodatkowych możliwości, które ich oczarują lub dadzą coś ekstra. Jednym z takich urządzeń, na którym swoje piętno odciska wspomniany rozwój technologiczny jest wszystkim dobrze znana żarówka. Podstawowy cel urządzenia został zachowany, jednak za pomocą załączonego pilota lub specjalnej aplikacji zainstalowanej na telefonie można sterować żarówką, tzn. korzystać z dodatkowych funkcji, które opisano poniżej.
Funkcje inteligentnej żarówki
Głównym celem tego urządzenia jest rozświetlenie otoczenia, jednak posiada ono także dodatkowe możliwości:
- jasność światła – funkcja ta umożliwia nam dostosowanie mocy generowanego oświetlenia do naszych potrzeb zwiększając lub zmniejszając jego moc, bez konieczności zmiany żarówki,
- kolor światła – nowoczesne żarówki umożliwiają użytkownikowi wybranie nie tylko ciepłej lub zimnej barwy światła, ale pozwalają przede wszystkim na wybranie konkretnego koloru światła. Nieco droższe modele posiadają paletę nawet kilkunastu milionów dostępnych kolorów oraz umożliwiają posiadaczowi żarówki zrobienie telefonem zdjęcia przedmiotu, po czym urządzenie zaświeci się na taki kolor, jaki ma to urządzenie,
- dodatkowe bezpieczeństwo – wiele modeli ma wmontowane czujniki ruchu które nie tylko włączają światło w przypadku ruchu, ale połączone z systemem zabezpieczenia domu, stanowią dodatkowe zabezpieczenie, np. poprzez automatyczne uruchamianie się w określonym czasie mimo nieobecności mieszkańców,
- reakcja na dźwięk – dzięki czemu w domu użytkownik może zrobić mini dyskotekę, ponieważ załączona aplikacja rozpoznaje dźwięki i rytmikę i dostosowuje kolor oświetlenia.
Powyższe funkcje stanowią jedynie przykłady inteligentnych żarówek, a twórcy stale pracują nad wymyślaniem nowych, które wyróżnią ich produkt.
Jak wybrać inteligentną żarówkę
Inteligentne żarówki coraz częściej goszczą w domach. Zanim jednak ktoś zdecyduje się na zakup omawianego urządzenia, powinien dobrze zastanowić się gdzie żarówka będzie zamontowana i z jakich jej funkcji będziemy chcieli korzystać. Jest to o tyle ważne, że produkt sam w sobie nie należy do najtańszych. Ceny zaczynają się od 50 zł do nawet kilkuset złotych, przy czym te najtańsze, podobnie jak w przypadku innych produktów, stanowią dość ubogą wersję. Kolejnym elementem na który należy zwrócić uwag jest sposób łączności Bluetooth lub WiFi. Jeśli użytkownikowi zależy na swobodnym korzystaniu z produktu z każdego miejsca, zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będzie łączność przez WiFi. Innym ważnym elementem jest aplikacja do obsługi żarówki. nie ma jednego uniwersalnego programu, dlatego należy dokładnie sprawdzić, jakie funkcje ma zaprogramowane dane urządzenie. Kolejne istotne czynniki, na które użytkownik powinien zwrócić uwagę to: żywotność, moc, czy kąt świecenia.
Po inteligentne żarówki sięgają najczęściej zwolennicy nowoczesnych technologii. Jednak dzięki odpowiedniemu dobraniu funkcji i właściwemu zastosowaniu mogą okazać się przydatne każdemu, np. w dodatkowym zabezpieczeniu domu lub codziennym oszczędzaniu energii.